Rodinný zápisník

Rodinný zápisník
Rodinný zápisník
Když čtyři jsou mnohem víc než dva
Když čtyři jsou mnohem víc než dva

Velikonoce: pecynek a mazanec

12. Duben, 2009

Letos jsme se rozhodli trávit Velikonoce v Liberci. Ani tak jsme nezapomněli na tradiční karvinský pecynek a obecně tradiční mazanec. Uvnitř článku najdete recepty i fotky hotových výrobků.

Pecynek

Pokud nejste ze Slezska a navíc vaše babičky nedodržují staré tradice, pravděpodobně jste o pecynku nikdy neslyšeli. V naší rodině se velikonoční pečení téhle lahůdky traduje, co já pamatuji a o svátcích nesmí nikdy chybět. Jedná se o chléb zadělávaný uzenou polévkou, uvnitř kterého jsou zapečené masné dobroty. Při krájení krajíců tak vzniká hezká a především chutná mozaika.

Na výrobu pecynku jsme použili ověřený chlebový recept, který děláme v domácí pekárně: 250 g hladké a 250 g celozrné pšeničné mouky, 300 ml vývaru z uzeného masa, dvě lžičky soli, dvě lžičky cukru, čtvrtka droždí. Po umíchání se půlka těsta vloží do pekáče a na ní se naklade uzené, natvrdo uvařená vejce a klobásy. Druhou půlkou těsta se vše přikryje.

Pečeme při 190 stupních asi hodinku. Výsledek vypadá velmi lákavě:

Po vychladnutí můžeme nakrájet. Mňam!

Mazanec

Těsto na mazanec jsme taky umíchali v domácí pekárně – výrazně to šetří čas i ruce. Pečení pak probíhalo tradičně v troubě. Na těsto je potřeba: 275 ml mléka, 100 g rozpuštěné Hery, tři lžíce krystalového cukru, dvě lžíce vanilkového cukru, jedna lžička soli, 500 g polohrubé mouky, čtvrtka droždí.

Z těsta uválíme bochánky (my jsme dělali dva), potřeme je vajíčkem a ozdobíme mandlemi. Samozřejmě nesmí chybět tradiční křížek, který je nejen symbolický, ale také umožňuje únik páry. Kdyby chyběl, bochník by se mohl při pečení roztrhnout.

Pečení je dvoufázové: 15 minut pečeme na 190 stupňů, pak teplotu stáhneme na 100 a necháme dalších 45 minut.

2 komentářů k “Velikonoce: pecynek a mazanec”

  1. Komentář číslo 1 od dymča

    Potvrzuji, že pecynek se opravdu povedl a chutnal výborně. Škoda, že další bude až rok. Už se těším. zd.

  2. Komentář číslo 2 od Přibylová Marketa

    Upozornění pro začátečníky: vejce vkládaná do těsta musí být OLOUPANÁ!

Napsat názor

Kdo

Mail (nebude vidět)

Web