Rodinný zápisník

Rodinný zápisník
Rodinný zápisník
Když čtyři jsou mnohem víc než dva
Když čtyři jsou mnohem víc než dva

Rychlý a výborný švédský koláč

31. Květen, 2008

Dnes jsem pekl (čtete správně, nepatří tam pekla) můj oblíbený švédský koláč. Protože našim kamarádům moc chutnal, rozhodl jsem se podělit se s vámi o recept na tuhle jedinečnou pochoutku.

Ve Švédsku jsme sice byli už před rokem, ale pořád na báječnou cestu vzpomínáme a často také v kuchyni při vaření a pečení. Dnes mě popadla pečící mánie a chtěl jsem udělat něco letního a především chutného, protože k nám měla přijít návštěva. A tu jsem si vzpomněl na vynikající švédský koláč, který dělám moc rád, protože nám chutná a je hlavně rychle hotový.

Budete na něj potřebovat:

a) na sypkou část

 • 3 hrnky polohrubé mouky
 • 1 hrnek cukru krupice
 • 1 prášek do pečiva

b) na „náplň“

 • 3 měkké tvarohy (já používám zelené s 15 % tuku)
 • 1 hrnek cukru krupice
 • půl litru mléka
 • 3 vejce
 • trošičku másla

Jak vidíte, budete potřebovat jen cukr, mouku, tvaroh, vejce, mléko a prášek do pečení. Mouku, cukr a prášek smícháme, dva hrnky této suché směsi vysypeme na plech s vyšším okrajem vymazaný máslem. Na tuto polovinu sypké směsi nalijeme řídkou náplň a rovnoměrně zasypeme zbytkem sypké směsi. Celé je to poměrně hodně tekuté, ale nelekejte se toho.

Na povrch pak ještě poklademe tenké plátky másla, stačí opravdu jen málo, já dávám tak šest velmi tenkých plátků. Pečeme 30 minut v troubě předehřáté na 175 stupňů. Výsledek je fantastický:

2 komentářů k “Rychlý a výborný švédský koláč”

 1. Komentář číslo 1 od dymča

  Jak moc byl vynikající jsem se nedozvěděla, protože jsem viděla jen plech plný drobků a bez koláče. To je ale snad důkaz toho, že byl vynikající.
  Při opakování bych chtěla být tošku blíž, aby na mě zbylo. drak

 2. Komentář číslo 2 od kavona

  Já přidávám do “náplně” hrozinky a strouhanou citronovou kůru. A toho másla nahoru dávám více. Koláč je pak jemnější.

Napsat názor

Kdo

Mail (nebude vidět)

Web